Lahkame virmalisi

Mõtlesin seekord tavapärase värvilise pildi asemel pisut jutustada ja virmaliste teemat sügavamalt käsitleda :).
Kui virmalistest fotograafide seltskonnas rääkida, ei ole kunagi üksmeelset arvamust, millised nad siis tegelikult on? Ilmselt mõningad inimesed siiski ei tea, et virmalisi me taevas oma silmaga selliselt siiski ei näe, nagu neid fotodelt imetleda võib. Seetõttu on ja jääb alati küsimus, et mis värvid seal siis esindatud ikka on ja kui on esindatud, siis kas ikka oli nii roheline ja nii lilla jne. Selles osas ongi raske öelda, mis on õige või mis on vale…meie näeme virmalisi öö-taevas ju peamiselt halli “uduna”, mis taevalaotuse heledaks lööb. Värvid suudab pildile tuua inimsilmast ja inimajust pisut tundlikum “aju” ehk fotoaparaadi sensor. Tegelikult on fotoaparaadi “ajul” ka selge eelis, kuna pilti on võimalik teha kauem, ehk pikema säriajaga (parim virmaliste jäädvustamise aeg on 5-20 sekundit), mistõttu kõik see õrn, mida inimsilm kinni ei võta, kaameras mitmekordelt võimendub. Väidetavalt pidid virmalised kaugel põhjas ka inimsilmale rohekad ja lillakad näima, kuid seda kogemust mul endal kahjuks pole. Eestis on nad ikkagi enam-jaolt kas halli massina või siis natukese rohekalt tajutavad.

Mis värvid esinevad virmaliste puhul? Tegelikult möödunud aasta 17. märtsi öö virmalistesadu tõestas kenasti, et läbi võivad käia pea kõik värvispektri värvid, mida ka vikerkaarest leida võib. Tänu fototöötlusprogrammidele on võimalik ka tehniliselt värvikanaleid kas rikastada või sootuks “nulli” keerata. See annab näiteks võimaluse jätta pildile vaid ühe värvitooni, “kustutades” teised värvid pildilt :). Jah, fototöötlus on kõikvõimas :). Just täna mõtlesingi näidata, mis värve fototöötlustarkvara möödunud nädalavahetusel nähtud virmalistest leidis.

Pilt, mis sisaldab kõiki värve:
01. Full

Järgneval pildil on kõik peale lilla tooni eemaldatud:
02. LillaEhk selgelt on näha, et lillad toonid tekivad peamiselt virmaliste ülaosas. Kusjuures kergelt lilla taevas oli nii aktiivse hetke eel, kui järel nähtav. Lillad toonid on roheliste kõrval pea alati esindatud.

Järgneval pildil on eemaldatud kõik, peale punase tooni (PS. Punast tooni ei näe väga tihti!):
03. PunaneNagu näha, oli punast ülivähe, kuid siiski piisavalt, et seda ka tervikvärvidega pildist näha.

Järgnevalt eemaldatud kõik peale oranži värvi:
04- Oranz
Tegelikult moodustab oranži tooni siiski mitte virmalised, vaid kahjuks antud juhul Helsinki linna valguskuma.Samas võib neid värve siiski näha ka suuremate mängude ajal, olles toeks punasele värvusele.

Sama kehtib suures osas ka järgmise pildi puhul, kus pildile jäetud vaid kollased toonid, mis peamiselt linnavalgusest tulenevad. Siit võib siiski leida ka juba virmaliste värve, mis rohekaid toone meenutavad, kuid tarkvara oskab meile siiski öelda, et tegu on kollase värvusega :).
05. Kollane

Ja viimasena ning kõige madalama kihina on pilti jäetud vaid rohelised toonid. See on ka peamine värv, mida ka väheaktiivsete virmaliste korral me piltide peal näeme.
06. Roheline

Nagu näha, on värvid kihiliselt esindatud. On olemas ka siniseid (ka helesiniseid) toone, kuid seda vaid harva nähtavate ja võimsate mängude puhul. Antud pildil muutis sinise värvi eemaldamine vaid tähtede kuma :).

Ma ei teagi, kas sellest postitusest kellegile abi oli, kuid nagu ütlesin, et lähenen seekord pisut teistmoodi ja minu eelpool kirjeldatu ei pretendeeri täielikule tõele, vaid arusaamale, kuidas mina neid näinud ja pildistanud olen ;).

Viimaseks pildiks fail, mis kõiki eelpool olevaid pilte sisaldab.

GIF 2

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: