Jäälind

Nagu oma eelmises jäälinnu postituses juba kirjutasin, pole jäälinnuga kohtumine teab mis lihtne. Või täpsustades- kohtuda temaga pole keeruline, kuid mälukaardile võluda jäälinnu ilupilt, on juba pisut teistsugune jutt :). Ka eelmisel aastal sai jäälinnust ilupilte teha, sellest saab pikemalt lugeda siit. Aga täna mõtlesingi pikemalt rääkida, kuidas see mul seekord õnnestus.

Ehk siis asi algas nii, et leidsin jäälinnu kohast, kus teda näinud varem polnud. Selle peale hakkasid kohe mõtted peas liikuma, kuidas teda pildile püüda, kuna just oli alanud puhkus ning aega rohkem kui tavaliselt :). Jälgisin jäälinnu tegemisi antud päeval paar tunnikest ning laias laastus sai selgeks, milliseid kohti ta peatumiseks kasutab. Jäälinnule meeldivad kalade passimiseks oksad, mis ulatuvad jõe peale välja. Jõgi võiks seal kohas olla sügavam, 30-50cm. Ehk et selliseid kriteeriume jälgides on lootus teda seal näha suurem. Ühesõnaga tegin valmis plaani ning valmistasin loodetava võttepaiga järgmiseks hommikuks ette.

Järgmisel hommikul olin kohe päikesetõusu järgselt kohal, ning sättisin planeeritud võttepaigale ette varjevõrgu, et lind kaldal istuvat kuju väga selgelt ei näeks. Nimetatud oksad jäävad antud pildist paremale ning on tehtud võtteplatsi tagant. Paljud loodusfotograafid kasutavad selleks puhuks lausa telke, kuid antud kohas oleks see olnud keeruline, kuna olustik ei soosinud.

Istusin kenasti lamamismatile, et oleks pehmem, sest iial ei tea, kui kaua teda ootama peab. Ainus eksimus antud plaani juures oli see, et polnud kasutada tripodi ehk stabiilset kolmjalga. Kaasas oli vaid monopod. Polnud selliseks istumiseks selgelt valmis, kui kodust maale puhkama sõitsin :). Polnud hullu, olen ennegi oma tehnikat mitu tundi niiviisi ühe jala peal hoidnud :D. Jäin siis liikumatult paigale ning ootasin esimesi möödasööstmisi. “Varje” nägi seest välja selline:

Kasutan vahest 90* nurkpildiotsijat, et võttenurk madalamaks saada, ilma et peaks kõhuli olema. Vaade soovitud okstele nägi silmaga välja nii:

Hea tahtmise korral oleks ka telefoniga jäälinnust pildi kätte saanud :D.

Ootasin oma pool tundi, kui jäälind minust mööda kimas, selja taha siis. Teadsin, et mingi aja pärast tuleb ta tagasi. Ootasin veel paarkümmend minutit ja tuligi tagasi ja mitte üksida, vaid kahekesi. Ja otsejoones mu nina ette, nagu lootnud olin. Milline vedamine :). Üks lind istus selle jämedama oksa peale, teine aga päris mu kõrvale ühe madalama oksa peale, mis oli minust vaid ~3m kaugusel (kõige parempoolsem oks):

Olles silmanud lähemal istuvat lindu, keskendusin ikkagi sellele, kes mu jändriku otsa maandus. Kuna lähemal istuv lind mind ülihoolega jälgis, ei tahtnud ma end  isegi natukene liigutada, et pildiotsijani jõuda. Selle asemel tegin esimesed pildid kasutades Live view´d. Tegelikult said lõpuks kõik kaadrid samamoodi tehtud :). Üldiselt mulle ei meeldi seda kasutada, kuna see režiim on aeglane ning linnud tavaliselt ei oota :). Aga seekord ootasid. Olles teinud 2 esimest kaadrit, läks lähemal olev lind lendu ning ajas jändrikul oleva linnu minema, et ise sinna asemele istuda. Seepeale lendas teine lind kaugemal oleva peenema oksa peale, mis oli mul plaan B. Nüüd oli mul võimalik teha kõigepealt korralik pilt ära plaan A-st, ehk jämedamal jändrikul istuvast linnust ja peale seda tagumisest. See hetk kestis napid 10-15 sekundit ja peale seda lendasid nad minema. Järgmise 1h jooksul nad enam tagasi ei tulnudki ning kui terav päike okste peale paistma hakkas, korjasingi oma asjad kokku ja lahkusin. Seekord vedas ja plaan toimis nagu pidi, ning mälukaardil olid soovitud ilupildid meie jõgede pärlitest :). 12.08.19

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: